ویرایش محتوا

تفکر استراتژیک؛ مالزی و ماهاتیر محمد

مالزی و ماهاتیر محمد

قبل از اینکه شروع کنیم اول باید بدونیم که تفکر استراتژیک چیه و چه تفاوتی با تفکر داره و چه ارتباطی به مالزی و ماهاتیر محمد؟
تفکر استراتژیک مهارتی ذهنیه که با افزایش توان تحلیل و تصمیمگیری استراتژیک، تأثیـر اساسی در نتایج کلیدی عملکرد میذاره. سخت شد نه الان سادش میکنیم!
اول از همه تفکر یعنی فکر کردن درباره همه مسائل و تصمیم گیری درباره اونهاست پس تفکر محدودیتی نداره، اما تفکر استراتژیک بی رحمه!!!
تو تفکر استراتژیک، تحلیل میکنیم و فقط گزینه هایی را انتخاب میکنیم که تأثیر اساسی تو نتایج کلیدی عملکرد دارن. بعد تصمیم میگیریم، تفکر استراتژیک متمرکز بر و منحصر به موضوعات و مسائل کلیدیه. این تمرکز توجه رو از عوامل فرعی و جزئی جدا میکنه و به سوی مسائل کلی
هدایت می کنه.

حالا اصل ماجرا، ماهاتیر محمد و مالزی

ماهاتیر محمد وقتی مالزی رو به قدرت رسوند نژاد بومی کشور مالزی روی درخت و جنگلها زندگی میکردن! اما الان مالزی به یکی از قدرتمندترین نظام های اقتصادی در منطقه جنوب شرق آسیا و میان کشورهای مسلمان تبدیل شده. این پیشرفت مدیون قدرت بی نظیر تفکر استراتژیک ماهاتیر محمد هستش.
اون توکتابش نوشت: دریافتم برای توسعه یافتگی نیاز اساسی به سرمایه داریم و سرمایه مؤلفه ای بسیار کلیدی است. این واقعیت را دریافتم که باید سرمایه گذاران خارجی را برای سرمایه گذاری در مالزی ترغیب کنیم.
اون به وزیر بازرگانی مالزی ماموریت داد تا به کشورهای مختلف سفر کنه و از سرمایه گذاران دعوت کنه تا به مالزی بیان و در مقابل، به آنها اطمینان بده که از سرمایه گذاری هاشون حمایت کنه تا بتونن آزادانه از سود سرمایه گذاری هاشون استفاده کنن.
اما! وزیر بازرگانی مالزی سفرهای زیادی کرد و موضوع مهمیرو فهمید و اون روبه اطلاع ماهاتیر محمد رسوند. وزیر متوجه شد که وقتی از سرمایه گذارها دعوت میکنه اونا اصلا مالزی رو نمیشناسن و به دنبال اینن که بدونن مالزی کجاست. به همین خاطر، ماهاتیر محمد پروژه ای با عنوان برند کشور مالزی تعریف کرد. تمرکز این پروژه روی این سوال بود که چجوری میشه کشور مالزی رو به نام ونشون و اسم و رسم جهانی رسوند. این پروژه، که سرآغاز جهش مالزی بود، نشان دهنده تشخیص درست متغیر استراتژیک و دادن راه حل دست یافتنی، روشن و عمل گرایانهای که در نتایج کلیدی عملکرد مؤثر داره.

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

آخرین پست ها